Každá biologická čistírna produkuje určité množství kalu v závislosti na její velikosti, zatížení a zvolené technologii. Kaly se zpracovávají v kalové koncovce, která je nedílnou a důležitou součástí každé technologické linky čištění odpadních vod.
Kalové hospodářství by mělo být zaměřeno na:
- omezení negativního vlivu kalového hospodářství na hlavní linku čištění,
- zaručení dobrého provozu celého systému,
- minimalizace provozních nákladů při současném zajištění dobré funkce
- kalového hospodářství, respektování požadavků na ochranu životního prostředí.
Obecně lze čistírenské kaly rozdělit dle charakteru a způsobu vzniku na kaly
primární (z usazovací nádrže), biologické (z aktivace) a chemické z chem. srážení fosforu).
Základním ukazatelem kvality kalu je obsah sušiny (%). Obsah sušiny v čistírenských kalech je přibližně 1,5-2 % (zbytek tvoří voda), po zahuštění sedimentací lze dosáhnout obsahu sušiny kolem 4-5 % (stále tekutá konzistence). Strojním odvodněním nebo flotací lze dosáhnout obsahu sušiny obvykle od 20 do 50 %, což už je konzistence podobná zemině.
Firma AQUA-STYL spol. s r. o. u svých ČOV používá pro zpracování kalů proces flotace, zahušťování a aerobní stabilizaci kalu a posléze i jeho odvodňování. U menších typů ČOV se používá gravitační typ odvodnění pomocí
odvodňovacích kontejnerů, které se v praxi dobře osvědčily. Pro větší ČOV je možné, podle požadavků zákazníka, využít strojního odvodnění kalu pomocí dekantační odstředivky, sítopásového lisu apod.
Odvodněný a stabilizovaný kal z ČOV je možno použít v zemědělství, stavitelství, popřípadě se likviduje na skládkách nebo ve spalovnách. Menší čistírny zpravidla využívají odvozu tekutého kalu na větší ČOV.
AQUA-STYL spol. s r. o. U Cihelny 438/6, 796 07 Držovice, Česká republika telefon: +420 587 070 650 e-mail: aqua-styl@aqua-styl.cz
webdesign by virtualis.cz